layout-wrota-lipiec2014-tlo-pustakostka

promocja.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka 

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

Perełki regionu

W każdym regionie są miejsca, które trzeba zobaczyć, w każdym regionie działali ludzie, których życie warto poznać. W tym miejscu zapraszamy do poznawania miejsc i ludzi, poprzez teksty, zdjęcia, jak i propozycje ciekawych stron internetowych. Niech zawarte tutaj informacje będą zachętą do pogłębiania wiedzy o regionie, zachętą do jego odwiedzenia i powracania tutaj. Bolestraszyce, Stępina - to tylko jedna z wielu znanych "perełek" regionu. Inne nieco mniej znane lub znane tylko miłośnikom sztuki i architektury, czekają na "odkrycie", na poznanie i odwiedzanie.

 Żarnowiec - dworek Marii Konopnickiej. Tu dopiero naprawdę można poznać postać wielkiej poetki. Dzieje miejsca i dzieje człowieka tutaj są nierozerwlane.

 

 

 

 

 

Jeden z wielu wspaniałych przykładów architektury drewnianej w Podkarpackiem. Jest w niej coś fascynującego, jakaś cisza, zaduma i niepowtarzalne piękno. Kościoły drewniane mają w sobie to „coś”, co przyciąga i każe powracać do nich jeszcze raz. Kościół we Fredropolu.

 

 Drewniane zabytki kryją w sobie niesamowite piękno frsków i polichromii. Magia barw, kunszt i wysokie wartości artystyczne zachwycają niezmiennie od wieków. Warto zajrzeć do gościnnych wnętrz starych kościołów i cerkwi i odkryć wspaniałe dowody ludzkiego geniuszu i wyobraźni artystycznej.

 

 

Pałac w Żyznowie. Takich miejsc jest wiele, tylko trzeba je odkrywać, zachwycać się nimi. A czasem po prostu zjechać z głownych dróg i zagłębić się w boczne dróżki.

 

 

 

 

 

Czasem zdarzaja się tacy towarzysze zwiedzania...

 

 

 

 

 

 

Takich miejsc...Kościół w Bonarówce.

 

 

 

 

 

 

 Nasz region to także wspaniałe parki i ogrody. Choć wiele z nich zostało zniszczonych, starcono bezcenne drzewostany, roślinność często sprowadzaną z różnych stron świata. Jednak udało sie uratować jeszcze wiele założeń parkowych, przywracane są do dawnej świetności, wracają do obrazu kulturowego regionu. One także stanowią część historycznego dziedzictwa.

Park w Łańcucie. Muzeum -Zamek w Łańcucie -  nie być tutaj, to jakby się w Podkarpackiem nie było wcale... 

 

Pałac Mniszchów w Dukli. Za czasów Sasów to tutaj była nieformalna stolica, tutaj toczyło się życie polityczne i kulturalne kraju, zapadały ważne decyzje. Przed pałacem fantastyczne muzeum broni z II wojny światowej. W kościele na przeciwko jeden z najpiękniejszych nagrobków rokokowych w Polsce - Marii Amalii Mniszech - duszy i twórczyni wielkości tego miejsca. Wokół pałacu zachowały się ślady założeń parkowych, które jeszcze dzisiaj imponują rozmachem i pięknem.

 

 

Tekst i foto: Izabela Fac
Departament Promocji i Turystyki