layout-wrota-lipiec2014-tlo-pustakostka

promocja.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka 

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

Turystyka bez granic - II dzień

Drugi dzień zaczynamy od kościołów w Lipanach i Cervenicy oraz renesansowego kasztelu w Sarisske Michal’any. Lipany – niewielkie miasteczko z bogatą historią sięgającą XIII w. Nas interesował gotycki kościół pw. Św. Marcina z krypta grobową rodziny Tarczayów z 1493 r. i renesansowym portalem z 1513 r. Wspaniały główny ołtarz gotycki z lat 1513 – 1520 powstał w pracowni słynnego Mistrza Pawła z Lewoczy, ucznia krakowskiej szkoły Wita Stwosza.

 

Następnie czekała nas Cervenica z pierwotnie gotyckim kościołem z XIII w., który potem przebudowano i nadano mu piękną renesansową wieżę zwieńczoną szczytową attyką.

 

I Sarisske Michal’any, które oczarowały nas renesansowym kasztelem z czterema wieżami i kaplicą z zegarem słonecznym.

 

 

 

 

W końcu dotarliśmy do do uroczego  Sabinova - miasteczka sięgajacego  swoimi początkami X w. -  z gotyckim kościołem pw. Św. Jana Chrzciciela, który kryje w swoim wnętrzu dzieła Wincentego z Dubrownika oraz Mistrza Pawła z Lewoczy, związanego prawdopodobnie z Witem Stwoszem.

 

 

Zadziwiają dwa identyczne klasycystyczne zbory ewangelickie, z których jeden gruntownie odnowiony służy wiernym wyznania ewangelickiego, a drugi popada w coraz większą ruinę.

 

 

 

Kolejne zdziwienie to ukryta pośród komunistycznych bloków baszta z resztką murów miejskich i rozłożone wokół niej wesołe miasteczko dla dzieci w radośnie różowych kolorach.

 

 

Kolejny kasztel na trasie naszej słowackiej wędrówki. Renesansowy dwór we Fricovcach posiada ornamentalne i figuralne sgrafitta we wnękach, przedstawiające 150 mitologicznych i historycznych przedstawień. W pobliżu znajduje się kaplica grobowa właścicieli kasztelu, do którego prowadzą schody strzeżone przez urocze gryfy z kobiecymi głowami.

 

 

 

 

 

W tym dniu czeka na nas jeszcze jedno drewniane cudeńko. W Breżanach, oprócz ciekawskich strusi, odnajdujemy jeden z najstarszych kościołów drewnianych na Słowacji. Malowniczo położony na zboczu wzgórza, strzeże okolicznych mieszkańców.

 

 

Wreszcie malowniczy, oczekiwany Presov, drugie co do wielkości miasto wschodniej Słowacji i trzecie - całego kraju. 

 

 

 

Mieszanka stylów, epok, bajeczne kamienice, kolorowe, pełne kunsztownych ozdób i dominujący monumentalny kościół pw. Św. Mikołaja z gotyckimi sklepieniami, oknami i portalami oraz elementami wystroju wnętrza, pochodzącymi z warsztatu ucznia Wita Stwosza – Pawła z Lewoczy. Nie można ominąć greckokatolickiej katedry św. Jana Chrzciciela z XVIII w. oraz ortodoksyjnej synagogi. Ciężko się rozstać z tym barwnym, starym miastem.

  

Tekst i foto: Izabela Fac