layout-wrota-lipiec2014-tlo-pustakostka

promocja.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka 

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

Wydawnictwa archiwalne

Regionalne inspiracje - Regional inspirations

Nie można poznawać regionu w oderwaniu od poznania przeszłości – dzieł ludzkich rąk, zdolności i wizji artystycznych. „Regionalne inspiracje” są wędrówką poprzez sztukę ludową, sztukę współczesną, pokazują bogactwo regionu z całą gamą niezwykłych miejsc, nietuzinkowych ludzi i ich pasji, talentów, pomysłów i artystycznych poszukiwań. Zeszyt zawiera przegląd od kuchni regionalnej, poprzez rękodzieło, ciekawe miejsca, muzea, po obrzędy ludowe. Można tu znaleźć potrzebne adresy, strony internetowe.

Uzdrowiska - Spa

Rymanów Zdrój, Polańczyk Zdrój, Iwonicz Zdrój, czy Horyniec Zdrój – to nazwy uzdrowisk świetnie znane nie tylko w całej Polsce. Wydawnictwo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego zawiera informacje i materiał fotograficzny związany z tymi miejscowościami, ofertę zarówno uzdrowiskowa, jak i turystyczną – zabytki i ciekawe miejsca.  

Tutystyka Aktywna - Activ Tourism

Nie wszyscy preferują odpoczynek spokojny, niemal leniwy. Wielu jest takich, którzy wolą aktywne spędzanie wolnego czasu i to nie tylko w okresie letnim. Podkarpackie ma do zaoferowania, dzięki olbrzymiemu bogactwu walorów przyrodniczych, interesującą i zaawansowaną bazę rekreacyjno – turystyczną oraz sprzyjające warunki do wędrowania pieszymi szlakami, jazdy konnej i rowerem, żeglowania, poznawania smaku przygody na skrzydłach szybowców i paralotni, uprawiania sportów     zimowych, a nawet ekstremalnych.

Szlaki tematyczne

Podkarpackie zaprasza do poznawania regionu poprzez szlaki tematyczne. Każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie. Szlaki pokazują bogactwo regionu, jego kulturę, przeszłość, zabytki. Szlak Turystyczny „Gniazd Rodowych Lubomirskich” zaprasza do najciekawszych miejscowości województwa w Polsce i w okręgu preszowskim na Słowacji, które związane są z tym niezwykle zasłużonym dla Rzeczypospolitej rodem arystokratycznym. Szlak Garncarski prowadzi do miejsc, gdzie można zobaczyć jak powstawały gliniane przedmioty kiedyś i dzisiaj. Region, ze względu na specyficzne położenie, przez wieki miał strategiczne znaczenie militarne i dzisiaj znajduje się tutaj wiele wspaniałych i unikatowych obiektów architektury obronnej oraz wiele cmentarzy wojennych i mogił żołnierskich. Trzeba też zobaczyć Szlak „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka” i „Śladami Aleksandra Fredry”, które stanowią części szlaków międzynarodowych, przebiegających też na terenie Ukrainy.

Turystyka pielgrzymkowa

Bogactwem regionu są miejsca związane z obrządkami religijnymi i zwyczajami kulturowymi. Położenie na styku kultur daje temu regionowi szczególne miejsce na płaszczyźnie zabytków sztuki sakralnej i miejsc kultu istniejących do dziś oraz nadaje mu niezapomniany klimat i koloryt kulturowy. Mamy tu wiele cennych ikon, które są efektem wpływów kultury wschodu, lub przywędrowały tutaj w wyniku historycznych zawirowań.

Na tym terenie przez wieki mieszkały obok siebie różne religie, kultury, przenikały się i pozostawiły do dziś istniejące ślady. W Podkarpackiem mamy urzekające pięknem drewniane kościoły i cerkwie, zabytki dawnego pogranicza polsko – ruskiego, wspaniałe sanktuaria, miejsca kultu rzymsko- i greckokatolickie oraz prawosławne. Wydawnictwo „Turystyka pielgrzymkowa” zaprasza do wędrówek po regionie śladem cennych obiektów i arcydzieł sztuki, jest wprowadzeniem w dalszego odkrywania miejsc kultu i zabytków sakralnych Podkarpackiego.                                                          

Podkarpackie dla dzieci

Departament Promocji, Turystyki i Sportu postanowił wiedzę o województwie przekazywać także najmłodszym, mieszkańcom regionu. Do nich właśnie skierowane jest wydawnictwo „Podkarpackie dla dzieci”, które w sposób jasny i przystępny przekazuje podstawowe informacje o województwie, środowisku naturalnym, faunie i florze. Wydawnictwo zabiera młodych mieszkańców Podkarpackiego na spacer po parkach narodowych, ciekawe miejsca w regionie, pokazuje muzea, instytucje kultury służące dzieciom oraz zapraszają do gry planszowej. 
 

Szlak Architektury Drewnianej 2009Architektura drewniana

Położenie na styku kultur powoduje, że Podkarpackie do dzisiaj zachowało zabytki – pozostałości i świadectwa wielokulturowego bogactwa, zwłaszcza drewniane kościoły i cerkwie. Wiele z nich znalazło się na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Szlak wiedzie nie tylko po zabytkach, ale towarzyszą mu również wspaniałe podkarpackie krajobrazy, przyroda której cywilizacja jeszcze nie zmieniła i na pewno duża atrakcją jest kuchnia regionalna. Jest to niesamowita podróż poprzez gotyckie kościoły, łemkowskie i bojkowskie cerkwie, domy z podcieniami, uzdrowiskowe wille, które stanowią nierozłączny i charakterystyczny element krajobrazu Podkarpackiego. 
Wydawnictwo prezentuje trasy ponad 1200 km szlaku, zabytkowe obiekty, zachęca do zobaczenie także miejsc i obiektów godnych uwagi, podpowiada noclegi i restauracje.  

Turystyka konna

Turystyka konna w ciągu ostatnich lat zdobywa coraz więcej miłośników i zwolenników. To zainteresowanie pozwala na rozwijanie bardzo dynamicznie tej gałęzi turystyki. Koń – zwierzę będące obok człowieka przez wieki jako „towarzysz” podróży, siła pociągowa i przyjaciel. Dzisiaj z końskiego grzbietu można zobaczyć najpiękniejsze zakątki Podkarpackiego, odwiedzić ośrodki hipoterapeutyczne, nauczyć się jazdy konnej, udać się na długie wędrówki i rajdy konne. Region oferuje liczne imprezy cykliczne dla miłośników koni i tych, którzy te wspaniałe zwierzęta dopiero chcą poznać.

Podkarpackie dla inwestorów

Folder przedstawia najważniejsze wiadomości dotyczące regionu pod względem komunikacji (drogi, koleje, połączenia lotnicze), kapitału ludzkiego, atrakcyjności inwestycyjnej. Pokazuje również Podkarpackie przyjazne inwestorom oraz w sposób prosty wyjaśnia powody, dla których inwestorzy wybierają ten region dla swoich funduszy, inwestycji i planów. 

Podkarpackie ABC

Album zabiera czytelnika w podróż po regionie, a robi to za pomocą …alfabetu. Pod każdą literą alfabetu mamy element charakterystyczny dla regionu. I są to zarówno aspekty kulturalne, jak i związane z historią, zabytkami kultury materialnej i duchowej, sztuki ludowej i tutejszego folkloru, regionalnej kuchni. Podkarpackie ABC to także wspaniała przyroda, turystyka, miasta i ciekawe miejsca. To także zaproszenie na spotkanie z górskimi konikami – hucułami, z ekstremalną turystyką. Wydawnictwo jest zachętą do wybrania się tutaj, poznania ludzi, kultury, przeszłości i możliwości rozwoju na przyszłość Podkarpackiego.

 Zaklęte w drewnie

Ten folder to wspaniała "podróż" po zabytkach architektury drewnianej polsko - słowackiej, niezwykle barwny, pełen zdjęć i informacji.

 

 

aviavalleybaner prognoza

podkarpackie sz perspektywalotniksko

monitoruj podkarpackiepolska pomoc pl 220

move on greentourage